19577259_859791694174477_6000879323903533596_o

Το πρώτο Camp Καινοτομίας & Επιχειρηματικότητας για μαθητές

Η Χαρισμάθεια και Robotic Science Academy διοργανώνουν το πρώτο Camp Καινοτομίας & Επιχειρηματικότητας για μαθητές! Από τις 19 μέχρι τις 28 Αυγούστου, στο Ηράκλειο Κρήτης, θα ταξιδέψουμε 50 μαθητές από την «Ιδέα στην Πράξη».

Το πρώτο Camp Καινοτομίας & Επιχειρηματικότητας για παιδιά, είναι ένα Day Camp που διαρκεί 2 εβδομάδες και απευθύνεται σε μαθητές 7-12 & 13-17 ετών.

Στην αρχή του ταξιδιού τα παιδιά θα δοκιμαστούν στο να σχεδιάσουν καλές και ρεαλιστικές ιδέες που λύνουν πραγματικά προβλήματα. Θα μάθουν την αμφισβήτηση, θα αναπτύξουν την επικοινωνία και την παρουσίαση, θα κρίνουν την αξία των προτάσεων τους. Τα παιδιά θα κληθούν να πάρουν αποφάσεις, θα μάθουν να χρησιμοποιούν εργαλεία Έρευνας Αγοράς, Business Model Canvas, να κάνουν παρουσιάσεις και να χρησιμοποιούν τη “Θεωρία των 6 καπέλων”.

Στη συνέχεια θα δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους για να περάσουν από την ιδέα στην πράξη! Τα παιδιά θα δουν πως δουλεύει η δυναμική της ομάδας, θα αναπτύξουν συνεργασία και ηγετικά χαρακτηριστικά, έτσι ώστε να καταφέρουν να φτάσουν στο αδύνατο. Μέσα από role plays, workshops και ομαδική προσπάθεια, τα παιδιά θα καταφέρουν να φτάσουν σε ένα τελικό προϊόν (Minimum Valuable Product). Θα εξοικειωθούν με έννοιες όπως το proof of value, proof of concept, αλλά θα δουν και τα επόμενα βήματα για να μπορέσουν να κάνουν το πρωτότυπο τους ένα εμπορικό προϊόν.

Τα παιδιά θα έχουν τη δυνατότητα να σκεφθούν δημιουργικά, να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους και να καταλάβουν τα ταλέντα τους. Θα μάθουν να δουλεύουν αποτελεσματικά μέσα σε μία ομάδα και να αναλαμβάνουν ευθύνες, να δημιουργούν αληθινά προϊόντα, να τα προωθούν, να βάζουν δύσκολους στόχους και να τους πετυχαίνουν.

Mentor του πρώτου Camp Καινοτομίας & Επιχειρηματικότητας είναι ο Αλέξανδρος Παπανδρέου, υπεύθυνος των εκπαιδευτικών προγραμμάτων της Χαρισμάθειας, CEO της start-up Learning Out of the Box, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ και υποψήφιος διδάκτορας Τεχνητής Νοημοσύνης στο εργαστήριο Υπολογιστικής Ευφυίας του ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος». Ο Αλέξανδρος Παπανδρέου έχει διακριθεί στον διαγωνισμό επιχειρηματικότητας EGG, της Eurobank και του Corallia, όπου φιλοξενείται εδώ και δύο χρόνια, έχει βραβευθεί από το Hellenic Initiative, έχει πάρει πρώτο βραβείο στα Business Angel Awards, πρώτο βραβείο στο διαγωνισμό καινοτομίας της Μονάδας Καινοτομίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, ήταν φιναλίστ του MIT Entrepreneurs Forum και έχει βραβευθεί με Educational Business Award. Ο Αλέξανδρος Παπανδρέου έχει κάνει mentoring σε δεκάδες νεοφυείς επιχειρήσεις και έχει διακριθεί ως Leadership Ambassador της διεθνούς Mensa.

Αναλυτικά το ημερήσιο πρόγραμμα περιλαμβάνει:

19/8 Από το σύνολο σε ομάδα
20/8 Επικοινωνία & προσαρμογή
21/8 Δυναμική ομάδας
22/8 Ηγεσία
23/8 Πετυχαίνοντας το αδύνατο
24/8 Μια καλή ιδέα
25/8 Παρουσιάζω την ιδέα μου
26/8 Οι ιδέες μέσα από τα μάτια των άλλων
27/8 Από την ιδέα στην πράξη
28/8 Κάνοντας τους υπολογισμούς – Ημέρα της Κρίσης

ΚΟΣΤΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ: 240 €

ΠΡΟΕΓΓΡΑΦΗ ΕΩΣ 11 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ: 200 € | 10% έκπτωση για το 2ο & 3ο παιδί.

W icon