WIS_6289

Ομιλία στο Έναστρον Βιβλιοκαφέ: Χαρισματικά παιδιά σε τάξεις του ελληνικού σχολείου

Το βιβλιοκαφέ Έναστρον (Σόλωνος 101, Αθήνα) φιλοξενεί το Σάββατο 13 Φεβρουαρίου 2016 στις 19.00 τον Αλέξανδρο Παπανδρέου σε μια ομιλία με θέμα «Χαρισματικά παιδιά σε τάξεις του ελληνικού σχολείου».
«Τα χαρισματικά παιδιά είναι “μικροί άνθρωποι”. Υπάρχουν πολλοί ορισμοί που επιχειρούν να τα περιγράψουν αλλά κανένας δεν είναι ακριβής. Τα χαρισματικά παιδιά στο σχολείο μπορεί να είναι καλοί μαθητές, μπορεί όμως και όχι. Μπορεί να είναι αδιάφορα και αμέτοχα, μπορεί να κάνουν φασαρία, όπως είναι πιθανό και να ασχολούνται με δικές τους ανησυχίες την ώρα του μαθήματος, αρκετά προχωρημένες για την ηλικία τους».

Αυτή είναι μια σύντομη περιγραφή των χαρισματικών παιδιών από τον Αλέξανδρο Παπανδρέου, υποψήφιο διδάκτορα στο ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος στο εργαστήριο τεχνητής νοημοσύνης, ιδρυτή και πρόεδρο του οργανισμού “Χαρισμάθεια”.

W icon

Η ομιλία απευθύνεται σε παιδιά, γονείς, εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης.

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ