32945178_1037478019739176_7585278974813536256_n

«Φαντάζεσαι τα πεζοδρόμια να ήταν αλεξιρόδια;», αναρωτιέται ο Ευγένιος Τριβιζάς.

Τι θα γινόταν εάν δε μπορούσε κανείς να γελάσει;

Πώς θα μπορούσες να βελτιώσεις ένα παπούτσι;

Φανταστικές ερωτήσεις, κλειδωμένοι γρίφοι, δωμάτια απόδρασης, μια ξεχασμένη παρτιτούρα, μία αποστολή στον Άρη, εξωγήινοι, μια μακαρονάδα, σχολικοί τσακωμοί και ένα ρομπότ που πρέπει να φτιάξει γιαούρτι με φρούτα.

Αυτά και πολλά ακόμα περιμένανε τους 1.400 μαθητές δημοτικού που δέχτηκαν την πρόκληση και πήραν μέρος στην Α’ φάση του Out of the Box Challenge! 30 εξεταστικά κέντρα, από Ξάνθη μέχρι Κρήτη και από Κέρκυρα μέχρι Ρόδο, φιλοξένησαν τους θαρραλέους εξερευνητές για αυτό το όμορφο ταξίδι της δημιουργίας και της σκέψης! Ιδιαίτερη αίσθηση προκάλεσε η συμμετοχή από Αμοργό, Βρυξέλλες και Κύπρο!

Από την ημέρα διάθεσης των θεμάτων του διαγωνισμού μέχρι και σήμερα περισσότεροι από 2.500 φιλόδοξοι λύτες τα έχουν κατεβάσει, ενώ περισσότεροι από 600 εκπαιδευτικοί τα έχουν χρησιμοποιήσει στην τάξη τους!

Φαίνεται ότι μπήκε μία καινούρια νότα στην εκπαίδευση και πήγε ένα βήμα πιο κοντά στην εκπαίδευση όπως θα έπρεπε να είναι.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ για την εμπιστοσύνη σας!

Ποιος μπορεί να φανταστεί τι κρύβει το κουτί για τους 125 μαθητές που πέρασαν στη Β φάση; Θα το μάθουμε στις 26 Μαΐου. Μείνετε συντονισμένοι!

Με την υποστήριξη του
John S. Latsis Public Benefit Foundation