Άννα Γαρδέλη

Η Άννα Γαρδέλη σπούδασε στο τμήμα Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων, του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Από τον Νοέμβριου του 2016 εκπονεί την διδακτορική της διατριβή, στο τμήμα απ’ το οποίο αποφοίτησε, ως υποψήφια διδάκτωρ. Παράλληλα συμμετέχει ως technology educator στην ομάδα geek islands, που διεξάγει δράσεις με σκοπό την ισότιμη πρόσβαση στην τεχνολογική εκπαίδευση ανεξαρτήτως γεωγραφικών περιορισμών. Έχεις συνεργαστεί με το UTech Lab, το εργαστήριο τεχνολογίας του ιδρύματος Ευγενίδου, ως ασκούμενη και ως technology educator, σε workshops με μαθητές. Έχει εργαστεί επίσης, εθελοντικά, σε συντονισμό workshop για παιδιά στο φεστιβάλ κινουμένων σχεδίων ΑnimaSyros 4.0, 5.0 και 6.0 (2013-2015).

Η σύντομη ερευνητική της δραστηριότητα, ως φοιτήτρια, αλλά και μέσα από το διδακτορικό της επικεντρώνεται στην εκπαιδευτική τεχνολογία και ιδιαίτερα την εκπαίδευση με άξονα την θεωρία της βιωματικής μάθησης, από την οπτική του σχεδιαστή μαθησιακών δραστηριοτήτων και παιχνιδιών (learning designer), ενώ έχει δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά και διεθνή συνέδρια.

Στα ενδιαφέροντά της είναι το graphic design αλλά και ο χορός, κλασσικός και σύγχρονος.